Mouse Cage, Rat Cage, Folding Iron Mechanical Cage Trap
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Transport Package: | 100PCS/CTN |
| Specification: | 58*31*52cm |
Gold Member Since 2017
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No. 273, Middle Area, Xiaxierli, Haichang Street, Haining, Jiaxing, Zhejiang, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA, EXW, Others
Terms of Payment
LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- NRTM009
- Trademark
- OEM
- Origin
- Zhejiang, China
Product Description
Foldable Mouse Trap Cage
Foldable Mouse Trap Cage---NRTM009-1
Fearture:
| Item No. | TM009-1 | TM009-2 | TM009-3 |
| Size | 10.5*10.5*24cm | 14*14*30cm | 17.2*17.2*39cm |
Foldable Mouse Trap Cage---NRTM009-1
| Product Name | Foldable mouse trap cage |
| Item No. | NRTM009-1 |
| Material | Painted wire mesh |
| Product Size | 10.5*10.5*24cm |
| Wire Diameter | 1.0mm |
| Product Weight | 314.62g |
| Packing | 100pcs/ctn |
| Carton Size | 58*31*52cm |
| Target Pest |
Rat and mouse or other animals with similar size |
1.Durability: Metal cages are typically made from strong and durable materials that can withstand chewing and impact from rats without easily getting damaged.
2.Reusability: The metal construction allows the cage to be used multiple times, as long as it is properly cleaned and maintained.
3.Easy to Clean: The metal surface is easy to wipe and disinfect, helping to maintain the hygiene of the cage.
4.Safety: The design of many metal cages ensures the safety of the user when placing bait and handling caught rats.
5.Versatility: In addition to rat catching, metal cages can also be used to capture and contain other small animals.

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Mouse Traps
- Metal Mouse Traps
- Mouse Cage, Rat Cage, Folding Iron Mechanical Cage Trap
Related Categories
Hot Searches
More